Търговецът на електроенергия е страна, която купува произведените количества от ФвЕЦ. Може да бъде търговец, институция, използваща електроенергията за лична употреба (напр. училище, болница, правителство и т.н.) или голяма корпорация, целяща да намали своя въглероден отпечатък на възможно най-приемлива цена. Продължителността на споразумението обичайно е средно 2 години, но може може да достигне и 20 години, като осигурява сигурни приходи за производителя и обещано количество електроенергия на купувача. От друга страна РРА споразуменията са предпоставка за привличане на проектно банково финансиране при изграждане на проекта.
Видът на PPA споразумението се определя от купувача на електроенергия и може да бъде:
– Комерсиален PPA – купувачът е вид институция (училище, болница, правителство и т.н.), целяща да използва електроенергията за свои нужди, закупувайки я директно от производителя.
– Търговски PPA – купувачът е търговец, целящ да препродава закупената електроенергия. Единственото условие в търговския PPA е производителят и крайният потребител да бъдат участници в пазара.
– Корпоративен PPA – един от най-разпространените видове PPA. Купувачът е голям корпоративен играч, целящ да постигне целите си относно зелена енергия. Все повече големи компании навлизат в PPA споразумения, за да намалят своя въглероден отпечатък като например Google, Apple, Amazon и др.
Корпоративните договори за изкупуване на електроенергия, произведена от ВЕИ все още не са широко използвани в България, тъй като повечето от производителите са и консуматори на собствените си мощности. Обичайно тези споразумения се сключват при големи ВЕИ проекти на основата на проектното финансиране, осигуряващи необходимата електроенергия за големи (най-често международни) компании, които задължително се снабдяват със „зелена електроенергия“.